budowa, Photography

Dom w Kajetanach

Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od różnych czynników: od jego powierzchni i kubatury, liczby kondygnacji, stopnia skomplikowania bryły, rodzaju zastosowanych materiałów, sposobu budowania (systemem gospodarczym lub przez firmę), a także od regionu w kraju, w którym prowadzona jest budowa. 


 Domy różnią się  między sobą wielkością powierzchni, a także materiałami, z jakich są zbudowane. Inne są również elementy dodatkowe (na przykład na zewnątrz – wiata na samochód, taras, a wewnątrz – kominek, dodatkowe łazienki). Każdy z nich podnosi koszty budowy.

Domy budowane w najbardziej popularnych w Polsce technologiach to domy ze ścianami zewnętrznymi na ogół dwuwarstwowymi lub trójwarstwowymi. Ponieważ w domach z poddaszem użytkowym część powierzchni znajduje się pod skosami dachu (ma więc niepełną wysokość), tym samym jej wartość użytkowa jest mniejsza. W domach parterowych powierzchnia netto i użytkowa są praktycznie takie same, gdyż wszystkie pomieszczenia mają pełną wysokość.

Jeśli porównujemy koszt budowy 1 m2 powierzchni netto domów parterowych i z poddaszem, to powinniśmy pamiętać, że ich powierzchnia użytkowa różni się od powierzchni netto. Koszt wykonania 1 m2 powierzchni użytkowej jest w domach z poddaszem wyższy niż koszt 1 m2 powierzchni netto.

Porównując koszty budowy domów warto także zwrócić uwagę na to, że większa powierzchnia domu oznacza  większy całkowity koszt jego budowy, ale jednocześnie mniejszy koszt 1 m2 powierzchni netto takiego domu. Pomieszczenia w większych domach są na ogół większe – nie ponosi się więc dodatkowych kosztów materiałów, robocizny czy wykończenia, na przykład większej liczby ścian wewnątrz domu.

  • Text Hover

I Przed podjęciem decyzji co do wyboru projektu warto przeanalizować wspólnie z wykonawcą wszelkie kwestie finansowe związane z realizacją projektu.

  • Text Hover


Większy dom nie oznacza od razu dużo większego wydatku.

Author


Avatar